Академски календар

Септември 2016
MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

08.09.2016 Национален празник (неработен ден) – Ден на независноста

14.09.2016 Крај на академската 2015/2016 година

15.09.2016 Почеток на академска 2016/17 година / Почеток на зимски семестар


Октомври 2016
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

11.10.2016 Национален празник – неработен ден (Ден на народното востание)

24.10.2016 Национален празник – неработен ден (Ден на македонската револуционерна борба)Ноември 2016
MoTuWeThFrSaSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

03.11.2016 - 10.11.2016 Колоквиумска недела


Декември 2016
MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

08.12.2016 Национален празник (неработен ден) (Св. Климент Охридски – Патронен ден на Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола – Свеченост за доделување на дипломи)

22.12.2016 - 29.12.2016 Колоквиумска неделаЈануари 2017
MoTuWeThFrSaSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

02.01.2017 Празник – неработен ден - Нова година

06.01.2017 Празник – неработен ден само за припаднниците од православна вероисповед (Бадник, ден пред Божиk)

07.01.2017 Национален празник - неработен ден (Првиот ден на Божиќ)

09.01.2017 - 14.01.2017 Дополнителен термин за полагање колоквиуми

16.01.2017 - 30.01.2017 Испитна сесија

31.01.2017 Крај на зимскиот семестар

19.01.2017 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) - Богојавление


Февруари 2017
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

01.02.2017 Почеток на летниот семестарМарт 2017
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

22.03.2017 - 28.03.2017 Колоквиумска недела


Април 2017
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

14.04.2017 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Велики Петок, пред Велигден)

17.04.2017 Национален празник (неработен ден) (Вториот ден на Велигден)Мај 2017
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

01.05.2017 Национален празник (неработен ден) (Ден на трудот)

10.05.2017 - 16.05.2017 Колоквиумска недела

29.05.2017 - 31.05.2017 Дополнителен термин за полагање колоквиуми

24.05.2017 Национален празник (неработен ден) (Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј)


Јуни 2017
MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

01.06.2017 - 14.06.2017 Испитна сесија

15.06.2017 Крај на летниот семестарЈуни 2017
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Август 2017
MoTuWeThFrSaSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031


Септември 2017
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

08.09.2017 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста)

14.09.2017 Крај на академската 2014/2015 година

15.09.2017 Почеток на академската 2017/2018 (Почеток на зимскиот семестар)

01.09.2017 - 14.09.2017 Испитна сесијаScroll to Top